Jestem nowy

Co to jest alkoholizm?

Alkoholizm został zakwalifikowany do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. To choroba śmiertelna, postępująca i należy traktować ją bardzo poważnie. Jeśli będąc alkoholikiem będziesz nadal pił, z czasem zniszczysz samego siebie i jednocześniezniszczysz życie osób wokół siebie.

(„Nowicjusz pyta…” Publikacja zaaprobowana przez Konferencję Służb Krajowych)

Co to jest mityng AA?

Miting AA to spotkanie Anonimowych Alkoholików. To spotkania cykliczne na których alkoholicy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na drodze do zdrowienia z uzależnienia od alkoholu. Opowiadają i rozmawiają o tym, 

  • jak alkohol wpłynął na ich życie i kontakty z innymi,
  • jak poradzili sobie z uzależnieniem,
  • jak poradzili sobie z problemami życia codziennego bez pomocy alkoholu,
  • co robią w chwilach zwątpienia,
  • jak poprawili swoje życie i kontakty z innymi,
  • jak pracują nad swoimi cechami charakteru, by żyło się im lżej i spokojniej,
  • jak żyją obecnie.

Wyróżniamy następujące rodzaje mityngów: mityng zamknięty, miting otwarty, miting spikerski oraz obecnie w czasie pandemii mityng telefoniczny i on-line. 

Mityng zamknięty to mityng(spotkanie) w którym udział biorą tylko osoby uzależnione – alkoholicy. 

Mitiyng otwarty to mityng (spotkanie) w którym udział biorą nie tylko osoby uzależnione – alkoholicy, ale także osoby postronne jak np. członek rodziny, terapeuta, lekarz itp. Na mityng otwarty może przyjść każdy. Ty również możesz przyjść i osobiście to sprawdzić.

Mityng spikerski to mityng(spotkanie)na którym alkoholik (członek wspólnoty AA) opowiada o swojej drodze do wyzdrowienia z alkoholizmu. Po zakończonej wypowiedzi istnieje możliwość zadawania pytań spikerowi. 

Mityng on-line to mityng (spotkanie), który odbywa się za pomocą internetu przez platformę do wideokonferencji, prowadzenia spotkań i prowadzenia webinarów takich jak Zoom, Skype itp. Mityngi on-line nie zastępują mityngów osobistych. Są dodatkowym wsparciem.

W czasach pandemii również prężnie działamy. Obecnie prawie wszystkie grupy spotykają się w formie mitingu telefonicznego czy on-line. Po ustaniu obostrzeń, niektóre z tych grup pozostaną. Spotkania te są w formie mitingu otwartego, gdzie można podać pseudonim zamiast prawdziwego imienia i nikt nie będzie Cię pytał o zawód, wykształcenie czy adres zamieszkania. Będziemy wiedzieli o Tobie tyle ile nam o sobie powiesz i nawet te informacje będą chronione anonimowością.

Pierwszym krokiem do zdrowienia jaki Ci sugerujemy opierając się na własnym doświadczeniu, jest udział w mitingu. Jeśli się boisz lub wstydzisz – Twoje uczucia są jak najbardziej normalne (właściwe), wszyscy czuliśmy na początku to samo. Aby Ci pomóc i sprawić byś nie czuł się samotny w chorobie,  proponujemy Ci naszą pomoc. Skontaktuj się z dyżurnym on-line lub dyżurnym telefonu pierwszego kontaktu. Na Stronie Głównej znajdziesz potrzebne numery telefonów, mail lub spis mitingów. Zaproponujemy Ci osobę (kobiecie-kobietę, a mężczyźnie-mężczyznę), która spróbuje wyjaśnić Ci wszystko przez telefon, a Ty zachowasz swoją anonimowość. Anonimowość bowiem, to rzecz na której na początku zależy Ci najbardziej i doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Masz też możliwość spotkać się z tą osobą. Odpowie Ci ona na najbardziej nurtujące Cię pytania i wyjaśni kim jesteśmy. Kiedy już się zdecydujesz na swój pierwszy miting będziecie mogli pójść na niego razem, a Ty będziesz zaopiekowany. 

Od momentu przyjęcia pomocy od AA nasze życie się zmieniło.  Czasami do tego stopnia, że trudno nam w to uwierzyć! Nie stało się to natychmiast ale małymi krokami idziemy do przodu. Nasza obsesja picia zniknęła a my możemy cieszyć się trzeźwym życiem!  


Zapraszamy Cię z całego serca.
Skontaktuj się z nami:

Aktualna lista spotkań


Ogólnopolska infolinia Anonimowych Alkoholików:

+48 801 033 242


Telefon informacyjno kontaktowy:

+48 510 302 430


W jaki sposób może mi to pomóc?

My, uczestnicy AA, wiemy, co to znaczy być uzależnionym od alkoholu i nie móc dotrzymać obietnicy zaprzestania picia – złożonej sobie i innym. Nie jesteśmy zawodowymi terapeutami. Staramy się pomóc innym w zdrowieniu z alkoholizmu, ponieważ nam samym udało się przestać pić to nasze jedyne „kwalifikacje”. Osoby z problemem alkoholowym, które do nas przychodzą, zdają sobie sprawę, że powrót do zdrowia jest możliwy, ponieważ we wspólnocie widzą ludzi z krwi i kości, którym udało się uwolnić od nałogu.

(„Nowicjusz pyta…” Publikacja zaaprobowana przez Konferencję Służb Krajowych)

A co jeśli spotkam tam kogoś znajomego? 

Jeżeli nawet tak się zdarzy, to przecież osoba taka będzie na mityngu z tych samych powodów, co Ty. Szanujemy Twoją Anonimowość. Nie musisz podawać swoich danych personalnych. Zamiast imienia możesz użyć tylko pseudonimu. W AA każdy zachowuje taki stopień anonimowości, jaki mu odpowiada. Między innymi dlatego nazywamy siebie Anonimowymi Alkoholikami.

(„Nowicjusz pyta…” Publikacja zaaprobowana przez Konferencję Służb Krajowych)

Pamiętaj! Alkoholizm jest chorobą postępującą. Pomóż sobie i skontaktuj się z nami.


Ogólnopolska infolinia Anonimowych Alkoholików

+48 801 033 242


Telefon informacyjno kontaktowy: :

+48 510 302 430